Proměny papíru a vody

V září se děti v Opárenském naučily kouzlit z tak každodenních věcí, jakými jsou staré noviny, voda a zbytky látek. Pod vedením lektorky Birgit Pätzold z Umweltzentrum Dresden e.V. si vyrobily loutky z papírmašé a mohly si s nimi zahrát své domácí divadlo.

Koho by dnes napadlo, že hra, tvoření a dětský smích se obejde bez obchodu, prefabrikovaných sad, umělé hmoty a tavné pistole, ale že velkou zábavu si užije při vyrábění z věcí, které jsou běžně přítomné v každé domácnosti?

Děti z Chotiměřské školky už si to vyzkoušely. Zjistily, že tvořit se dá z věcí kolem nás, jen to někdy trvá trochu déle nebo je třeba zapojit více vlastní invence a pocvičit své prsty v jemné práci.

Na výrobu loutek bylo nejdříve nutné připravit hmotu, ze které se budou tvarovat hlavičky. Natrhalo se mnoho stránek starých novin. Velká hromada drobných útržků se zalila vodou s lepidlem a máčela se a míchalo se a rozmíchávalo se a pronášely se kouzelné zaříkávadla, aby se čarování povedlo. Když hromada papíru zmizela a stala se z ní mokrá kaše, mohlo se pokračovat dále.

Každý z dětských kouzelníků si vyslechl vyprávění o dávném divadle s dřevěnými herci – o loutkovém divadle a o loutkách a pohádkách, které se v něm hrávaly a vybral si postavu, kterou bude ztvárňovat.

Pro nejmenší připravila Birgit základ hlavičky z papírmaše již předem a děti je dotvarovávaly a uhlazovaly povrch.

Další den, když byly hlavičky loutek již vytvarovány a suché, bylo nutné ještě jemněji uhladit tvářičky než se přistoupilo k malování.

A to se již z papírových koulí a boulí začaly stávat různá zvířata, která dětem pod rukama ožívala. Z barevného filcu děti nastříhaly loutkám kabátky, zamrkaly na sebe očima a kouzlo se povedlo. Teď se jen pustit do hraní!

Kateřina Pilátová